Informator miechowski
inne:  Galeria Małopolski Szlak Bożogrobców Gazeta
Sobota, 29 lutego
imieniny:
Lecha, Lutomira
W stajni. Klacze Roma i Rodezja. Akwarela
Publikacje
3 maja 2013
Zaproszenie
W niedzielę 12 maja o godz. 18.00 w „Dworze w Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie muzyczno-historyczne z cyklu „Noce i dnie Ziemi Miechowskiej”. Na spotkanie zapraszają Marta i Ireneusz Trybulcowie, właściciele obiektu, oraz Starosta Powiatu Miechowskiego Marian Gamrat, patronujący tej inicjatywie kulturalnej
Spotkanie nosi tytuł „Rok 1863 na Miechowszczyźnie – ciekawostki”, a w programie udział biorą: krakowski aktor JAN KORWIN-KOCHANOWSKI oraz muzycy, ADRIANNA BUJAK – sopran i KRZYSZTOF CYRAN – gitara.
Usłyszymy fragmenty kilku interesujących pamiętników z czasów powstania styczniowego, z których dowiemy się o sensacyjnych wydarzeniach jakie rozegrały się w okolicach Gór Miechowskich i w Giebułtowie podczas przemarszu Langiewicza oraz jak na co dzień wyglądało życie obozowe jego oddziału, a także jaki był stosunek miejscowych chłopów i duchownych do powstania.
Oddział Langiewicza przeszedł przez te tereny od strony Sosnówki, gdzie dowódca ogłosił się dyktatorem powstania 12 marca 1863, poprzez Marchocice (tu przy dworze zanocowano), Góry Miechowskie, Kalinę Wielką, Antolkę (kolejny nocleg w lesie koło karczmy), Giebułtów, Książ Mały i Zarszyn. Potem powstańcy skierowali się do Chrobrza. W ślad za nimi krok w krok postępował oddział rosyjski dowodzony przez majora Bentkowskiego. W czasie tej marszruty doszło na naszym terenie do bardzo interesujących zdarzeń i sytuacji, o których wspomina wiele pamiętników. Dopełnieniem programu są pieśni z czasów powstania 1863 w wersji na głos i gitarę oraz obrazy MARKA HOŁDY o tematyce powstańczej. Można będzie także obejrzeć stałą wystawę prac MIROSŁAWA ORZECHOWSKIEGO i MARIANA KNOBLOCHA.

Organizacja, kierownictwo artystyczne i prowadzenie: MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE
Współorganizacja: Zarząd Powiatu Miechowskiego
Patronat honorowy: MARIAN GAMRAT – Starosta Powiatu Miechowskiego
Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, Dziennik Polski, Gazeta Miechowska, Wieści Miechowskie, Głos Miechowski, Informator Miechowski, TVP Kraków

[inf. Ireneusz Trybulec – tel. 609 612044]
backpowrót by Włodzimierz Barczyński
Temat oraz komentarz
Autor oraz opcje
more Dodaj nowy komentarz Nie ponosimy odpowiedzialności, za treść wiadomości umieszczanych przez użytkowników.
2000-2002© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas