Informator miechowski
inne:  Galeria Małopolski Szlak Bożogrobców Gazeta
Wtorek, 19 marca
imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Ulica Janów Górny
Publikacje
17 sierpnia 2011
Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski oraz Marta i Ireneusz Trybulcowie zapraszają 18 września b.r. w niedzielę o godz. 19.00 na koncert z cyklu NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ. Nosi on tytuł: „MIECHÓW W PAMIĘTNIKACH KAZIMIERZA GIRTLERA”.
Fragmenty pamiętników przeczyta znany krakowski aktor, KRZYSZTOF GLOBISZ, a dopełnieniem muzycznym będzie recital wokalny MARTY TRYBULEC (sopran koloraturowy), której towarzyszyć będzie na fortepianie ELŻBIETA KONOPCZAK. W programie pieśni XIX-wieczne oraz arie koloraturowe.
Koncert odbędzie się w Miechowie, w budynkach dawnego zespołu klasztornego.

Rękopisy Girtlera to skarbnica informacji nie tylko o Ziemi Miechowskiej i Małopolsce, ale także o samym Miechowie. Pamiętnikarz od 1849 roku dzierżawił majątek dworski w pobliskiej Kalinie Małej i bardzo często bywał w samym Miechowie. Znał tu wiele osób, o których szeroko pisał, utrwalił też na kartach pamiętnika wiele wydarzeń związanych z tym miastem i przekazał potomnym wiele cennych informacji dotyczących XIX-wiecznego życia tego miasteczka.
Tekstów o Miechowie jest w pamiętnikach Girtlera niezwykle dużo. Na koncert wybrane zostały trzy fragmenty: wczesny opis miasta (z 1849 roku), bale charytatywne na rzecz szpitala miechowskiego odbywające się w budynkach poklasztornych, organizowane przez Jana Dąmbskiego z Kaliny Wielkiej (w których uczestniczył m.in. Girtler wraz z okolicznymi ziemianami), oraz relacja z przebiegu bitwy miechowskiej podczas powstania styczniowego.
Ilustracją do dziewiętnastowiecznych opisów Miechowa będzie ekspozycja obrazów znanego miechowskiego malarza Marka Hołdy.

Organizacja i kierownictwo artystyczne: MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE
Współorganizacja: Urząd Gminy i Miasta Miechów, Fundacja Nomina Rosae
Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, Dziennik Polski, Gazeta Miechowska, Wieści Miechowskie, Informator Miechowski: miechow.info

Celem cyklu kulturalnego pn. „NOCE i DNIE” ZIEMI MIECHOWSKIEJ jest zwrócenie uwagi na nieznane dziedzictwo kulturalno-historyczne Ziemi Miechowskiej, a także wyrównywanie różnic w dostępie do kultury na terenie Małopolski poprzez stworzenie ciekawej oferty kulturalnej dla mieszkańców powiatu miechowskiego. Większość koncertów w ramach tego cyklu odbywa się w „Dworze w Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie k/ Gór Miechowskich, należącym do muzyków, Marty i Ireneusza Trybulców.
Podstawowym źródłem wykorzystywanym w programie są rękopiśmienne pamiętniki KAZIMIERZA GIRTLERA, niezwykle cenne i mało znane źródło historyczno-obyczajowe dotyczące XIX-wiecznej przeszłości tych ziem. Ich rękopis znajduje się w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Spośród obszernych 10 tomów pamiętników, dotychczas opublikowany został tylko niewielki ich fragment.
W koncertach do tej pory brali udział aktorzy – JERZY TRELA, EDWARD LUBASZENKO, KRZYSZTOF GÓRECKI i SŁAWOMIR SOŚNIERZ oraz muzycy – zespół CAMERATA CRACOVIA, KRAKOWSKI KWARTET GITAROWY, zespół A.QUARTET, tenor – WITOLD WRONA, pianistka – RENATA ŻEŁOBOWSKA, wokalistka AGNIESZKA RÖSNERÓWNA i pianista EDWARD ZAWILIŃSKI z kabaretu „Loch Camelot”, ukraińscy bandurzyści – IRYNA i DMYTRO HUBJAKOWIE, harfistka ELŻBIETA BAKLARZ, oraz aktorka-wokalistka AGATA KLIMCZAK.
backpowrót by Włodzimierz Barczyński
Temat oraz komentarz
Autor oraz opcje
more Dodaj nowy komentarz Nie ponosimy odpowiedzialności, za treść wiadomości umieszczanych przez użytkowników.
2000-2002© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas