inne:  Informator Forum Galeria

Witamy

w internetowym wydaniu "Gazety miechowskiej". Strony te są aktualizowane równocześnie z ukazywaniem się "Gazety" w sprzedaży ...
Strona główna

Kontakt z redakcją:

tel/fax: (041) 383 40 26
Plac Kościuszki 7/28
32-200 Miechów

Numery archiwalne:

2003 202 201 200 199 198 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 114 113 112 111 110 109 108 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95
Dni Miechowa 2011
Przy dźwiękach dud i bębnów
Tegoroczne obchody Dni Miechowa rozpoczęły się tradycyjnie, paradą barwnie poprzebieranej młodzieży maszerującej spod Urzędu Gminy i Miasta na stadion „Pogoni”. Jednak dzięki orkiestrze Pipes & Drums z Częstochowy, inauguracja imprezy nabrała nowej i atrakcyjniejszej oprawy.
W godzinach południowych 10 czerwca ulice miasta rozbrzmiewały dźwiękami tradycyjnych instrumentów szkockich – dud i bębnów.
Już po raz drugi muzycy tej grupy uświetniali miechowskie uroczystości. Piorunujące wrażenie na mieszkańcach naszego miasta orkiestra wywarła już podczas zeszłorocznych I Miechowskich Dni Jerozolimy. To nie tylko muzyka wykonywana przez Pipes & Drums przyciąga uwagę i wywołuje zachwyt odbiorców, ale i perfekcja towarzysząca występom zespołu, a także harmonia ruchów oraz widok tradycyjnych szkockich strojów, w których paradują członkowie orkiestry.
Taki poziom jaki reprezentuje częstochowski zespół wymaga wielu godzin przygotowań, ćwiczeń i pracy. Orkiestra ma na kącie już wiele sukcesów na arenie europejskiej. Z koncertami jeździ po całym kontynencie, dając ich prawie 100.
Gra na dudach nie jest prosta. Skala tego instrumentu i zapis nutowy różni się od innych. W naszym kraju żadna szkoła muzyczna nie uczy gry na dudach. Niezbędna jest także dobra kondycja płuc. O tym wszystkim mówiła nam młoda i urodziwa dudziarka – Klaudia, grająca na tym instrumencie już od 6 lat. Założycielem orkiestry a zarazem jej kierownikiem jest Tomasz Ujma, który umiejętności gry na dudach nabywał w Kanadzie i Szkocji. On też od podstaw uczy swoich podopiecznych gry na dudach. Zespół działa od 2002 roku. Obecnie wraz z początkującymi liczy 26 członków. Kryterium przyjęcia jest jedno – trzeba chcieć – mówi szef zespołu.
Otwarcie imprezy
Po przybyciu na stadion MKS „Pogoń” burmistrz Dariusz Marczewski powitał licznie przybyłych gości. Wśród nich znalazła się delegacja władz miasta partnerskiego Miechowa – Wołoczysk na Ukrainie. Przewodniczył jej mer Czerniczenko Kostiantyn Wołodymyrowycz. W dowód przyjaźni zgodnie ze zwyczajem ukraińscy goście wręczyli burmistrzowi i staroście Marianowi Gamratowi „korowaje”, czyli po bochnie chleba wypieczonego zgodnie z tradycyjną recepturą. Podarowali im także buławy będące symbolem władzy. Mer Wołoczysk życzył mieszkańcom Miechowa dobrego zdrowia, bogactwa, sukcesów i aby już niebawem kąpali się w nowym basenie. Podkreślił, iż we współpracy pomiędzy miastami partnerskimi chce postawić na wymianę młodzieży. W skład delegacji ukraińskiej wchodziło także 8 innych osób, m. in.: kierownik Rejonu Administracji – Igor Mikolayowicz Dobrzański, przewodniczący Rady Miasta – Leonid Iwanowicz Szamanski oraz Roman Ilkiw organizujący od lat współpracę polsko – ukraińską. Otwierając trzydniowe święto naszego miasta Dariusz Marczewski wręczył młodzieży symboliczne klucze do bram miasta. Przy tej okazji przypomniał, iż 12 lat temu, będąc przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta, to on odbierał klucze od ówczesnego burmistrza.
Najlepsze przebrania parady
Burmistrz wraz z gośćmi wybrał najlepsze stroje parady w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych przyznano wszystkim pierwsze miejsca. W kategorii młodzieżowej za najlepsze przebranie uznano strój „Wiedźmina”, w którego wcielił się Łukasz Węgrzynowicz ze Szkoły Podstawowej. Na drugim miejscu znalazła się „Pipi Langstrumpf” - Katarzyna Gawron z Zespołu Szkół Nr 1. Na trzecim miejscu sklasyfikowano amerykańskiego żołnierza – Eryka Dźwigałę ze Szkoły Podstawowej Nr 2. Dokumenty z dziejów Miechowa w Tajnym Archiwum Watykańskim
Tegoroczne Dni Miechowa skupione były nie tylko na rozrywce. Można było wzbogacić swoją wiedzę na temat historii naszego miasta. Było to możliwe dzięki Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Fihel, która 10 czerwca gościła pracownika naukowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – dr. Przemysława Stanko. Jest on badaczem Tajnego Archiwum Watykańskiego, największego na świecie i najbogatszego zbioru dokumentów gromadzonych już od początków chrześcijaństwa /początek IV wieku/. W 3 tys. zespołów archiwalnych znajduje się ponad 120 km woluminów spisanych przez skrybów. Dostęp do zasobów archiwum mają nieliczne osoby. W Polsce tego przywileju dostępują tylko trzy, a na całym świecie niespełna setka. Dlatego badania naukowe nad tymi zbiorami są niezwykle ważne i cenne.
Spotkanie miało formę wykładu dotyczącego średniowiecznych dokumentów dotyczących relacji Zakonu Bożogrobców ze Stolicą Apostolską. Najstarszy z nich pochodzi z 1208 roku. Zatwierdza on fundację klasztoru w Miechowie przez Jaksę. Dr Stańko wśród wielu dokumentów doszukał się bulli papieża Innocentego IV wydanej w lipcu 1247 roku. Rezerwowała ona sądom kościelnym prowadzenie spraw własnościowych i majątkowych. Egzekwowanie tych praw papież powierzył klasztorowi miechowskiemu. Przed badaczem zapis ten po raz ostatni miał w ręku XVII-wieczny kronikarz zakonu bożogrobców – Samuel Nakielski. Świadczy o tym jego własnoręczna nota umieszczona na odwrocie.
Okazuje się, iż w okresie średniowiecznym klasztor miechowski był jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych w Polsce. Dlatego często dochodziło do sporów pomiędzy duchownymi chcącymi objąć funkcję prepozyta. Sprawy te musiał rozstrzygać sam papież. W watykańskim archiwum znajduje się wiele dokumentów na ten temat. 26 czerwca 1458 roku papież Kalikst III zwraca uwagę, iż Dionizy, prezbiter klasztoru w Miechowie, został wybrany nielegalnie na kustodię miechowską i celebrował bez zgody przełożonych różnego rodzaju Msze liturgiczne, za co ściągnął na siebie ekskomunikę. Wykład dr Stań ki był bardzo ciekawy i wniósł nowe spojrzenie na historię naszego miasta.
Wernisaż malarstwa Kolarzav Ciekawym wydarzeniem kulturalnym był wernisaż zorganizowany w Galerii BWA „U Jaksy”. Swoje obrazy wystawił laureat III Miechowskich Konfrontacji Artystycznych – Krzysztof Kolarz. Jego twórczość jest mniej komercyjna a bardziej artystyczna, galeryjna. W takich działaniach utwierdzał go uczestniczący w wernisażu burmistrz Dariusz Marczewski. Druga część wernisażu odbyła się w dworku „Zacisze”, gdzie zorganizowano wiosenny piknik. Uczestniczyła w nim także grupa z Ukrainy, której członkowie śpiewali przepiękne pieśni ukraińskie. Honoru Polaków bronił Stanisław Piwowarski, który również po ukraińsku zaśpiewał „Czeremszynę”.v W dworku "Zacisze"
W dworku „Zacisze”, który z każdym tygodniem nabiera świetności, wystawę fotografii, dla przypomnienia zmarłego niedawno artysty Józefa Zelka, otworzył Paweł Olchawa. Rok wcześniej razem z Józefem Zelkiem fotografowali oni okoliczne kapliczki i kościoły, głównie drewniane. One są tematem zdjęć zaprezentowanych w dworku.
Koncerty na stadionie
Na stadionie wystąpiło wiele zespołów, w tym: „Ścieżka Życia”, „The Whispers”, „Tuesday”, „Atom”. Na scenie swój jubileusz 10-letnia obchodziła grupa „Elefantes”. Wieczorem zagrał zespół „Majestic”.
Dzień drugi
Sobota również upłynęła pod znakiem wielu atrakcji. Już o 6 rano w Parku Miejskim odbyły się zawody wędkarskie. Na stadionie zorganizowano turnieje i zabawy sportowe, plener malarski i pokaz szkolenia psów. Muzycznie ten dzień uświetnili: „E-Mol”, „Kalisto”, „Virus Ego” i „Super – Grupa Kredki”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Sami”.
Dzień trzeci
W niedzielę już od godziny 11 na stadionie było wiele atrakcji. Turnieje strzeleckie, zabawy sportowe, plener malarski - to tylko nieliczne z czekających na przybyłych przyjemności. Interesującym punktem programu był zorganizowany przez Bractwo Rycerskie Ziemi Miechowskiej pokaz rycerski, a także turniej rycerski, w którym każdy mógł wziąć udział. Fani motoryzacji mogli nacieszyć swoje oczy widokiem zabytkowych i współczesnych motocykli. Potem uwaga wszystkich przeniosła się na scenę. Tradycyjnie już wystąpił zespół Lasowiacy, który zaprezentował pieśni ludowe. Publiczność zabawiał kabaret „Uniwerek”, w którego skład wchodzą członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Program artystyczny przygotowały: studio tańca i fitness „Pasja”, szkoła tańca „M-Team”, a także zespoły taneczne - „Reflex”, „Faza”, i „Ricordi”. Próbkę swoich talentów mogli zaprezentować również soliści: Regina Bogacz, Agata Zdeb, Karolina Wielgus i Aneta Gładysz.
Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert zespołu „Kairos”, którego frontmanem jest ksiądz Michał Pakuła.
Na zakończenie Dni Miechowa wystąpił Stachursky. Ten występ bardzo rozczarował. Wymagania artysty wobec organizatorów i jego honorarium były odwrotnie proporcjonalne do wartości artystycznych koncertu. Artyzm wyrażał się głównie w głośności. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.
/ck, wr, kol/
« powrót

Adres Redakcji:

Miechów, Plac Kościuszki 7/28
telefon/fax: (041) 383-40-26
e-mail: k.olchawa@op.pl

Gazetę redaguje i wydaje:

Kazimierz Olchawa we współpracy z samorządami Miechowszczyzny.

Współpracownicy: Włodzimierz Barczyński, Krzysztof Capiga, Monika Czekaj, Jolanta Dróżdż, Anna Grządziel, Małgorzata Kusarek, Grażyna Łysek, Fryderyk Markiewicz, Adam Miska, Paweł Miś, Ryszard Nasada, Katarzyna Olchawa, Paweł Olchawa, Stanisław Piwowarski, Mirosław Pogoń, Elżbieta Szopa, Marek Szopa, Krzysztof Świerczek, Anna Wąwoźna, Wojciech Waśniowski, Jan Włudarczyk, Tadeusz Zaich, Jan Żebrak, Józef Żelaśkiewicz - Warszawa

Zamieszczamy ogłoszenia drobne i reklamy. Ceny: 1 cm2 - 40 gr., ogłoszenia drobne - 1 słowo - 30 gr. Za treść reklam i ogłoszeń Redakcja nie odpowiada.

"Gazeta Miechowska" zrzeszona jest w Polskim Stwarzyszeniu Prasy Lokalnej w Krakowie i Stowarzyszeniu Polskich Mediów w Warszawie.

2000-2019© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas