inne:  Informator Forum Galeria

Witamy

w internetowym wydaniu "Gazety miechowskiej". Strony te są aktualizowane równocześnie z ukazywaniem się "Gazety" w sprzedaży ...
Strona główna

Kontakt z redakcją:

tel/fax: (041) 383 40 26
Plac Kościuszki 7/28
32-200 Miechów

Numery archiwalne:

2003 202 201 200 199 198 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 114 113 112 111 110 109 108 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95
Wybrane artykuły z numeru 109
Chcę kupować masło miechowskie
Ostatnio kilkakrotnie byłem świadkiem sytuacji, gdy klienci chcieli w miechowskich sklepach kupić masło miechowskie a ekspedientki odpowiadały, iż masła miechowskiego nie ma. Były wyroby mleczarskie z Włoszczowy, z Białostocczyzny, a nie było wyrobów naszej OSM, której produkty cenione są w całej Polsce... » więcej
Stanisław Pietrzyk przewodniczącym RP SLD
Rozmawiam ze Stanisławem Pietrzykiem z Charsznicy, który od 5 stycznia br. jest nowym przewodniczącym Rady Powiatu SLD. Proszę przedstawić nam swoją sylwetkę. Jestem absolwentem Politechniki Krakowskiej o specjalności elektrotechnika. Mam 45 lat. Jestem żonaty, mam dwóch synów. Mieszkam w Charsznicy. Posiadam doświadczenia: w zarządzaniu, administracyjne oraz we wspieraniu rozwoju regionalnego. Obecnie zarządzam Agencją Inicjatyw Lokalnych na terenie woj. śląskiego, która wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników. Ilu członków liczy powiatowa organizacja SLD?... » więcej
Studniówek ciąg dalszy
W bieżącym roku w Miechowskiem odbyło się sześć balów studniówkowych. Pierwszy był w LE i o nim już pisaliśmy. 12 stycznia odbyły się bale w Technikum Mechanicznym i w Zespole Szkół Rolniczych w Książu Wielkim. W TM w imieniu rodziców gości witała Barbara Zych, a w imieniu młodzieży Dariusz Baranowski, który dziękował nauczycielom i wychowawcom za przekazaną wiedzę, rodzicom za trudy wychowania i dyrekcji za tworzenie warunków do pełnego rozwoju. Koleżankom i kolegom życzył dobrej zabawy do białego rana... » więcej
Przegląd Grup Jasełkowych
W Miechowie staje się już tradycją, iż w kolejną niedzielę po Miechowskim Przeglądzie Grup Kolędniczych organizowany jest Miechowski Przegląd Grup Jasełkowych. Tym razem wzięło w nim udział 15 grup z powiatu miechowskiego reprezentowanych przez: szkoły podstawowe, gimnazja i LO... » więcej
100-lecie orkiestry dętej “Sygnał”
Orkiestra dęta w Miechowie została założona w 1902 roku, a więc ma już za sobą długą, bo 100-letnią działalność na naszym terenie. W bieżącym roku przypada właśnie piękny, okrągły jubileusz 100-lecia orkiestry “Sygnał” działającej obecnie przy OSP w Miechowie.
Temat ten był jednym z głównych punktów obrad walnego zebrania członków miechowskiej jednostki OSP, które odbyło się 9 lutego br.
Po żywej dyskusji nad sprawozdaniami Zarządu OSP i kapelmistrza orkiestry “Sygnał” postulowano, aby główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 100-lecia odbyły się w połowie czerwca w ramach corocznie organizowanych “Dni Miechowa”... » więcej
O tym jak św. Florian myśliwym został
Miechowianie pamiętają jak przez całe lata w naszym mieście niewiele się zmieniło.
Wielokrotnie przyglądałem się starej figurce św. Floriana umieszczonej w niszy narożnika domu przy ulicy Głowackiego. Zapewne fundatorzy tego domu polecili go szczególnej opiece patrona strażaków. Św. Florian stał sobie w tej niszy przez dziesiątki lat aż w końcu coś się zmieniło. Pod niszą nad drzewami wejściowymi do budynku pojawił się szyld, pięknie rzeźbiony w drewnie, ze złoconym napisem APTEKA POD ŚW. HUBERTEM.
Nasz św. Florian ze zdziwieniem patrzył na szyld i „konkurencyjny” patronat apteki... » więcej
Forum Rolnicze
28 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Miechowie odbyło się Forum Rolnicze. Wykłady dotyczące problemów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej prowadził profesor z Akademii Rolniczej w Krakowie - Wiesław Musiał. Według prelegenta rolnicy w Polsce są biedni. W Europie zachodniej ta sama grupa społeczna należy do średniozamożnych. Polscy rolnicy mają szansę zaistnieć starając się wytwarzać produkty dotychczas na terenie naszego kraju mało spotykane. Przykładem może być zdrowa, ekologiczna żywność.
Kolejną sferą gospodarczą do wykorzystania jest turystyka. Teren Miechowa to teren czysty i piękny. Posiada spore walory historyczne. Nie można natomiast nigdzie znaleźć żadnych informacji na ten temat... » więcej
Przegląd Grup Kolędniczych
Ładniej chyba niż w minionych latach wypadł tegoroczny Przegląd Grup Kolędniczych, który był XXXII Miechowskim a IV Małopolskim zorganizowanym przez MDK. Przyczyniły się do tego: ładna sceneria – pomysłowo wykonany ze słomy dach szopy betlejemskiej, a także udział w przeglądzie kilku zespołów spoza naszego powiatu, które prezentowały inny niż nasze zespoły styl kolędowania, na przykład: „Pasterze” z Gdowa z szopką, czy „Herody” z Zielonek, który to zespół zaprezentował najdojrzalsze widowisko. Żyd z Zielonek był wręcz rewelacyjny. Dobre było również nagłośnienie. Ale były też minusy. Największy z nich to ustawione na przodzie sceny mikrofony, które zasłaniały rozgrywające się za nimi widowisko, a chwilami wręcz uniemożliwiały sfilmowanie lub sfotografowanie tego co się na scenie dzieje... » więcej
Mianowania na stopień podporucznika
8 lutego br. w Urzędzie Gminy w Słaboszowie odbyła się uroczystość wręczenia mianowań na stopień podporucznika grupie byłych żołnierzy batalionów chłopskich. Mianowania wręczyli: zastępca komendanta WKU w Krakowie kpt. Roman Brągiel oraz wójt Zbigniew Kita. W uroczystości wzięli także udział: mjr Jacek Sztajnowski i kpt. Andrzej Bandała. Mianowania otrzymali: Wanda Dąbrowska, Irena Strzeszkowska, Zofia Szastak, Krystyna Barańska, Bolesław Miziewicz, Wiesław Reroń, Stanisław Kordecki, Władysław Wójcik, Henryk Wesołowski, Stanisław Wajda, Władysław Budzyń, Edward Pieczyrak, Bolesław Nocuń, Jan Gałczyński, Władysław Ziętek, Mieczysław Patrzyński, Stanisław Milewski, Stanisław Malmon, Stanisław Chmielewski, Stanisław Kawiorski, Witold Zioło, Kazimierz Gałczyński, Marian Wolski i Tadeusz Zając.
Za awanse dziękowali: Henryk Wesołowski i Wanda Dąbrowska - prezes koła Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich.
/x/
Jacek Balicki w miechowskiej galerii
18 stycznia br. w Galerii BWA „U Jaksy” w Miechowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jacka Balickiego z Rzeszowa. Jest on absolwentem krakowskiej ASP, a od 1995 roku asystentem w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Rzeszowie w pracowni prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej.
Wernisaż uświetnił swoim występem Paweł Grudzień – miechowianin, który w Miechowie bywa coraz rzadziej odkąd ze swoimi studiami muzycznymi przeniósł się z Krakowa do Akademii Muzycznej w Warszawie. Po mistrzowsku zagrał dwa utwory – Jana Sebastiana Bacha i Ludwiga van Betchovena.
Malarstwo Jacka Balickiego przez krytyków sztuki porównywane jest do pejzaży Wyczółkowskiego czy Gersona. Maluje on pejzaże w sposób bardzo prosty i przejrzysty, nie bojąc się, że zostanie uznany za malarza mało nowoczesnego. Pokazuje pejzaże górskie z bogatą fakturę tworzoną przez przyklejanie do podłoża materiału, z którego zbudowane są góry.
W trakcie wernisażu szefowa galerii wygłosiła krótki wykład na temat pejzażu i barwy w malarstwie, zaś artysta dziękował organizatorom za dobrą organizację wystawy i przygotowanie katalogu, do którego wstęp napisała Irena Popiołek.
Kazimierz Olchawa
I Miechowski Przegląd Pieśni Chóralnej, Kolęd
2 lutego br. w Miechowie odbył się I Miechowski Przegląd Pieśni Chóralnej, Kolęd i Pastorałek. Jego organizatorami byli: Dom Kultury, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Gminy oraz Parafia pw. Grobu Bożego w Miechowie.
Śpiewy chóralne są mało popularne na naszym terenie, czego dowodem może być udział tylko trzech chórów i niewielka liczba widzów, dlatego inicjatywa zorganizowania takiej imprezy jest godna poparcia... » więcej
Spotkanie opłatkowe członków Miechowskiego Towarzystwa 1163 Roku
26 stycznia br. w Domu Parafialnym w Miechowie odbyło się spotkanie opłatkowe członków Miechowskiego Towarzystwa 1163 Roku. Liczy ono aktualnie około 100 członków mieszkających głównie w Miechowie a także w innych miejscowościach, ale z Miechowa się wywodzących. Członkowie towarzystwa złożyli sobie życzenia i dyskutowali o sprawach ważnych dla Miechowa i miechowskiej kultury.
Prezes Jan Włudarczyk ogłosił, iż przekazuje ono nieodpłatnie na ręce księdza prałata Jerzego Gredki książkę, zakupioną przez członków Towarzystwa, autorstwa Samuela Nakielskiego, zakonnika z miechowskiego klasztoru, wydaną w Krakowie w 1634 roku pod tytułem: „MIECHOVIA SIVE PROMPTUARIUM ANTIQITATUM MONASTERIJ MIECHOVIENSIS”.
Książka została przekazana w celu umieszczenia jej w przyszłym muzeum, wśród innych eksponatów z miechowskiego skarbca.
Wszyscy mogli nabyć dwutomowe dzieło Janiny Bergander opisujące życie Miechowa za czasów jej dziadków i rodziców. Książkę można również nabyć w miechowskich księgarniach.
Kazimierz Olchawa
Czepkowanie w "Medyku"
18 stycznia br. w Medycznym Studium Zawodowym w Miechowie odbyło się czepkowanie słuchaczek pierwszego i drugiego roku oraz wręczenie dyplomów i czepków z jednym poziomym paskiem dla absolwentek roku trzeciego.
Gośćmi studium tego dnia byli: wicestrosta Mieczysław Bertek, rzecznik prasowy Ryszard Nasada i dyrektor Banku BPH-PBK Bronisława Pawelec.
Czepki dla słuchaczek poszczególnych lat wręczyły opiekunki: I roku – Maria Nowak-Gorczyca, II roku – Ewa Żak-Żaba, a dyplomy absolwentom wręczyła dyrektor Leonia Hat-Popiek opiekunka Zofia Muszakiewicz. Dwie z nich zdobyły liczące się miejsca w olimpiadzie pielęgniarskiej w Krakowie: Magdalena Nowakowska – pierwsze i Monika Zynek – dziesiąte. Na świadectwie dyplomowym otrzymały one oceny celujące oraz szereg nagród.
Uroczystość uświetnił występ dzieci z Przedszkola Nr 2.
/kol/
Sukces wydawniczy
Dużą furorę zrobiła książka kucharska „366 potraw z Charsznicy – Kapuścianej Stolicy Polski”. 366 przepisów na potrawy z kapusty, z gminy Charsznica, zebrała Beata Badoń, szefowa Gminnego Ośrodka Kultury, a książkę wydała „Gazeta Miechowska”. Ilustracje zamieszczone w publikacji są dziełem Krystyny Olchawy i Krzysztofa Kolarza a zdjęcia Kazimierza Olchawy.
Był to duży sukces wydawniczy, ale także promocyjny dla gminy Charsznica. Do tej pory rozeszło się już około 1.500 egzemplarzy, nie tylko w powiecie miechowskim, ale również w innych miejscowościach Polski a nawet na Słowacji. Tam kapusta z Charsznicy jest także znana i ceniona.
Zamówienia na książkę przychodziły nawet z województw: dolnośląskiego i białostockiego.
Książkę można jeszcze kupić w dwu miechowskich księgarniach oraz w kiosku ”Ruch” koło „Kłosa”. Pozostało jednak już niewiele egzemplarzy.
/kol/

Adres Redakcji:

Miechów, Plac Kościuszki 7/28
telefon/fax: (041) 383-40-26
e-mail: k.olchawa@op.pl

Gazetę redaguje i wydaje:

Kazimierz Olchawa we współpracy z samorządami Miechowszczyzny.

Współpracownicy: Włodzimierz Barczyński, Krzysztof Capiga, Monika Czekaj, Jolanta Dróżdż, Anna Grządziel, Małgorzata Kusarek, Grażyna Łysek, Fryderyk Markiewicz, Adam Miska, Paweł Miś, Ryszard Nasada, Katarzyna Olchawa, Paweł Olchawa, Stanisław Piwowarski, Mirosław Pogoń, Elżbieta Szopa, Marek Szopa, Krzysztof Świerczek, Anna Wąwoźna, Wojciech Waśniowski, Jan Włudarczyk, Tadeusz Zaich, Jan Żebrak, Józef Żelaśkiewicz - Warszawa

Zamieszczamy ogłoszenia drobne i reklamy. Ceny: 1 cm2 - 40 gr., ogłoszenia drobne - 1 słowo - 30 gr. Za treść reklam i ogłoszeń Redakcja nie odpowiada.

"Gazeta Miechowska" zrzeszona jest w Polskim Stwarzyszeniu Prasy Lokalnej w Krakowie i Stowarzyszeniu Polskich Mediów w Warszawie.

2000-2019© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas