Informator miechowski
inne:  Galeria Małopolski Szlak Bożogrobców Gazeta
Poniedziałek, 17 czerwca
imieniny:
Laury, Leszka, Marcjana
Kościół od ogrodu plebańskiego
Publikacje
24 listopada 2013
GrzymałówCzwarte, ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Noce i dnie Ziemi Miechowskiej” odbędzie się 8 grudnia o godz. 17.00 w Miechowie we wnętrzach Muzeum Ziemi Miechowskiej (wejście od Pl. Kościuszki). Poświęcone jest jednej z pobliskich wiosek i nosi tytuł DWÓR W ZAROGOWIE I JEGO MIESZKAŃCY


W programie koncert Agnieszki Chrzanowskiej, artystki związanej z Piwnicą pod Baranami, pokaz archiwalnych fotografii oraz teksty historyczno-literackie dotyczące Zarogowa, które przeczyta aktor Michał Breitenwald. Kierownictwo artystyczne i prowadzenie – Marta i Ireneusz Trybulcowie.
Zarogów to bardzo ciekawa miejscowość. W XIX wieku zamieszkiwali tu Katerlowie, rodzina spokrewniona z matką Stefana Żeromskiego. Stał tam wówczas nieistniejący dziś, modrzewiowy dwór. Od 1889 roku Zarogów należy do Rudzkich. Rudzcy dość silnie byli powiązani z Breitenwaldami, wywodzącymi się z Rzemiędzic, gdzie mieli majątek ziemski. Stąd częste kontakty z dworem zarogowskim miechowskiego malarza Romana Breitenwalda, dla którego Janusz Rudzki, ostatni właściciel Zarogowa był szwagrem.
Również rodzina Agnieszki Chrzanowskiej (jej udział w programie nie jest przypadkowy) wywodzi się z dworu w Zarogowie. Tu mieszkał jej dziadek, tu urodził się ojciec, a jej ciotka była w okresie międzywojennym wielką miłością malarza Breitenwalda.
Obecnie właścicielami dworu w Zarogowie są państwo Moździńscy, którzy niemal całkowicie odbudowali z ruin ten budynek, ocalając od zniszczenia to miejsce i piękny park.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, uzyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Miechowskie Stowarzyszenie Gmin Jaksa”.

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy i Miasta Miechów
Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, TVP Kraków, Wieści Miechowskie, Głos Miechowski, Informator Miechowski

inf. - tel. 609 612044
backpowrót by Włodzimierz Barczyński
Temat oraz komentarz
Autor oraz opcje
more Dodaj nowy komentarz Nie ponosimy odpowiedzialności, za treść wiadomości umieszczanych przez użytkowników.
2000-2002© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas