Informator miechowski
inne:  Galeria Małopolski Szlak Bożogrobców Gazeta
Poniedziałek, 17 czerwca
imieniny:
Laury, Leszka, Marcjana
Bitwa miechowska 17 lutego 1863 r. - mal. Sobecki
Publikacje
1 października 2013
GrzymałówDNIE I NOCE ZIEMI MIECHOWSKIEJ - kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się w „Dworze w Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie dn. 13 października o godz. 17.00 (nie o 18.00 jak zazwyczaj) i będzie nosić tytuł KALINA MAŁA - WIEŚ KAZIMIERZA GIRTLERA.
W programie fragmenty cennych, wielotomowych pamiętników Girtlera, opisujące wieś w której mieszkał przez 35 lat, dzierżawiąc majątek ziemski.
W czytanych tekstach usłyszymy nie tylko szczegóły związane z dworem w Kalinie Małej, który wybudował Girtler, ale także pojawią się nazwiska XIX-wiecznych włościan z tej wsi: Kita, Podyma, Włodarczyk, Strój, których potomkowie żyją w tych okolicach do dzisiaj.
Czytać będą MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE, pomysłodawcy i organizatorzy spotkań.
Zaprezentowany zostanie ponadto nieznany obraz pędzla Kazimierza Girtlera - piękny portret Olimpii Dorau z kolekcji p. Krzysztofa Kwiatkowskiego z Łodzi. Podczas wieczoru posłuchamy muzyki kameralnej w wykonaniu harfistki ELŻBIETY BAKLARZ oraz flecistki URSZULI SZUMAŃSKIEJ.
Kazimierz Girtler to autor zaliczany przez badaczy i historyków do wąskiego grona najwybitniejszych pamiętnikarzy XIX stulecia! Ziemia Miechowska ma wielkie szczęście, że osiadł on tutaj na dłuższy czas i dzięki temu ocalił od zapomnienia naszą lokalną historię, spisując wydarzenia które się tu rozgrywały, oraz „sportretował” swym piórem jej dawnych mieszkańców i okoliczne miejscowości. Pozostawił po sobie 10 opasłych tomów zapisanych drobnym, starannym pismem, przechowywanych w Bibliotece PAU i PAN w Krakowie. Dotychczas opublikowano tylko pierwsze pięć tomów pamiętników. Dotyczą one gł. Krakowa i kilku miejscowości w jego pobliżu. Pozostałe tomy (VI-X) poświęcone właśnie Miechowszczyźnie pozostają w rękopisie. Wydanie tego materiału powinno być naszą wspólną ambicją, ponieważ jest to niezwykle ważne dzieło historyczne dla Ziemi Miechowskiej.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, uzyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Miechowskie Stowarzyszenie Gmin Jaksa”.
Patronat honorowy: MARIAN GAMRAT – Starosta Powiatu Miechowskiego Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, TVP Kraków, Gazeta Miechowska Wieści Miechowskie, Głos Miechowski, Informator Miechowski.
backpowrót by Włodzimierz Barczyński
Temat oraz komentarz
Autor oraz opcje
more Dodaj nowy komentarz Nie ponosimy odpowiedzialności, za treść wiadomości umieszczanych przez użytkowników.
2000-2002© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas