Informator miechowski
inne:  Galeria Małopolski Szlak Bożogrobców Gazeta
Czwartek, 27 czerwca
imieniny:
Cypriana, Emanueli, Władysława
Widok na Kościół z ul. Folusz
Publikacje
27 sierpnia 2013
Grzymałów8 września o godz. 18.00, w Grzymałowie, w „Dworze w Jabłoniowym Sadzie” należącym do muzyków – Marty i Ireneusza Trybulców, odbędzie się drugie w tym roku spotkanie z cyklu „Noce i dnie Ziemi Miechowskiej”.
Nosi ono tytuł: „RODZINA DESKURÓW Z SANCYGNIOWA”. W programie znajdą się fragmenty tekstów historyczno-literackich związanych z tą rodziną i Sancygniowem, które przeczyta aktor ANDRZEJ DESKUR, pokaz archiwalnych fotografii ze zbiorów rodzinnych, oraz muzyka kameralna w wykonaniu wiolonczelisty MARCINA BIELAWSKIEGO i pianisty WOJCIECHA KOGUTA (kompozycje Władysława Żeleńskiego).
Sancygniów jest miejscowością położoną co prawda na obrzeżach Ziemi Miechowskiej, i przynależną od 1867 roku do powiatu pińczowskiego i ziemi kieleckiej, ale od dawna związaną z Miechowszczyzną i z wydarzeniami, które się tu rozgrywały w przeszłości. Od 1795 do 1809 roku wieś znajdowała się w cyrkule słomnickim, natomiast w latach 1810-1867 wraz z powiatem skalbmierskim należała do obwodu miechowskiego.
Rodzina Deskurów pochodzenia francuskiego, wywodząca się z góralskiego klanu Descours de Marcol, pojawiła się w Polsce w I połowie XVIII wieku. Szybko się spolonizowała a jej członkowie piastowali ważne funkcje wojskowe i publiczne w naszym kraju. Brali udział w kampanii napoleońskiej oraz w powstaniach narodowych. Powstańcami styczniowymi byli Andrzej Deskur, pełniący funkcję organizatora wojskowego województwa krakowskiego i naczelnika cywilnego powiatu miechowskiego, oraz Bronisław Deskur, znany z tego że jako jeden z pierwszych ziemian zniósł pańszczyznę.
Sancygniów wszedł w posiadanie rodziny w roku 1834, zakupiony przez Józefa Deskura, a pałac w tym miejscu wystawił w 1882 roku jego syn, wspomniany powstaniec, Andrzej Deskur. Synem jego był malarz i grafik, Józef Marian Deskur, którego prace znajdują się w Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku. W pałacu sancygniowskim istniała bogata biblioteka, częściowo zniszczona w 1945 roku przez Armię Czerwoną (z 6000 woluminów uratowało się 2700 ksiąg), a obok, w XVI-wiecznym lamusie Zofia Deskurowa, żona Józefa Mariana, założyła w 1917 roku muzeum z ciekawymi zbiorami. Zostało ono również zdewastowane. Gośćmi honorowymi spotkania będą dzisiejsi przedstawiciele tej familii – urodzeni w Sancygniowie: Józef i Stanisław Deskur oraz Wanda Wysocka z domu Deskur, rodzeństwo zmarłego niedawno kardynała Andrzeja Deskura, współpracownika i przyjaciela Jana Pawła II.

Organizacja, kierownictwo artystyczne i prowadzenie: MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE
Patronat honorowy: MARIAN GAMRAT – Starosta Powiatu Miechowskiego Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, TVP Kraków, Gazeta Miechowska Wieści Miechowskie, Głos Miechowski, Informator Miechowski.

[inf. - tel. 609 612044]
backpowrót by Włodzimierz Barczyński
Temat oraz komentarz
Autor oraz opcje
more Dodaj nowy komentarz Nie ponosimy odpowiedzialności, za treść wiadomości umieszczanych przez użytkowników.
2000-2002© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas